טרמיטים בבית הכנסת

על טרמיטים וספרי קודש

הנה סיפור על איך הטרמיטים כמעט ואכלו ספר תורה קדוש. כולנו מדברים, מודאגים וזוכרים כי הטרמיטים אוכלים עץ. הם מחסלים ארונות, משקופים, דלתות, מטבחים ועוד. לפעמים אנו נוטים לשכוח, כי נייר גם הוא עשוי מעץ. הטרמיטים מעדיפים עץ נקי. 100% תאית והם מאושרים. אבל אף טרמיטים מעולם לא אמר לא לספר טוב. תן לטרמיטים ספרייה ארון ספרים או סתם ספר והם שוכחים מהעולם אוכלים את הארון קוראים את הספר ומרוצים עד הגג. אין אם כך ספק שכריכתו המעותרת של ספר עתיק, (דפי הספר היו עשויים מעור צבי שאינו מעורר תאבון אצל טרמיט מצוי) תערב לחכו של כל טרמיט. מקרה שהיה כך היה

יום אחד מגיעה אלי פנייה מרב גדול בתורה. "שמע"  אומר הרב "בבית הכנסת שלנו הייתה לפני כשנתיים התקפת טרמיטים. ראינו את מנהרות הבוץ וסימני כרסום על המושבים ואפילו התחלות של כרסום בארון הקודש".
לפני שנתיים? שאלתי. "מה עשיתם עם הגילוי? למה אתם מתקשר רק עכשיו?" הרב אמר לי כי לפני כשנה וחצי בוצע טיפול נגד טרמיטים אבל שוב חזרו הסימנים. שוב הם זיהו שבילי בוץ לאורך הקיר וכרסומים קטנים בארון הקודש.
"משונה" אמרתי לרב. "טיפול נגד טרמיטים אמור להשפיע להרבה יותר זמן. אבל אני בא". כשהגעתי לבית הכנסת ראיתי התקהלות סביב ארון הקודש וויכוח סוער. שלום אמרתי אני המדביר. "תראה" הם אמרו לי "הכריכה של ספר התורה חרוכה. תכף זיהיתי. הטרמיטים חזרו ובגדול. סימני נגיסה חדשים בארון הקודש לא השאירו מקום לספק. הם אף החלו לנגוס בכריכה של ספר התורה. עדין רק כירסומים קטנים אבל משמעותיים. מהניסיון שלי תנו להם עוד שבוע וארון הקודש כולו נעלם בבטן הטרמיטים.

הסתכלתי מסביבי וחשכו עיניי. חורי ההדברה היו פתוחים (כבר שנתיים. אתם זוכרים). ליד החורים הפתוחים עמדה בנונשלנט מנקה עם סמרטוט מגב ודלי ובתוכו סבון (חומר הדטרגנט המצוי בסבון ודואג להמסה מפרק כידוע כל רעל בעולם וגם את חומר ההדברה בו משתמשים נגד הטרמיטים).
אני מניח שהחורים והחומר שהוזרק פנימה עברו טיפול יסודי ע"י הסבון, מספר רב של פעמים במהלך השנתיים. כמובן שמייד ניגשתי למלאכה. ניקינו את הספר העתיק והרחקנו אותו מהחיות השקופות, ביצענו טיפול יסודי נגד הטרמיטים.
הרב וקהילת המתפללים קיבלו לפחות ארבע שנים של שקט ונקווה כי ספר התורה וארון הקודש העתיק נצלו.
לסיכום מספר טיפים קטנים:

  • בדוק מדי פעם את הספרייה/את ארון הספרים בבית, ובפרט את הספרים עצמם. סימני טרמיטים עשויים להתחיל שם
  • זיהית התפוררות ספרים בסיפריה? המקום נגוע בטרמיטים הזמן הדברה מייד
  • לעולם אחרי טיפול טרמיטים על המדביר לאטום אטימה מוחלטת של החורים
  • חשוב לייצר חגורת הגנה שלמה סביב הבית. זאת עושים ע"י קדיחת חורים במרחקים נכונים והזרקת החומר בלחץ לתוך החורים. ההזרקה בלחץ גורמת להתפשטות החומר וליצירת חפיפה.
  • ולסיכום עשה טובה לעצמך והזמן מדביר מנוסה ומורשה.
להדברת טרמיטים צרו קשר או התקשרו עכשיו 054-9955595
Comments