טרמיטים ופעולות למניעתם


על טרמיטים

הטרמיטים נמנים על קבוצת החרקים החברתיים (נמלים דבורים כו'). הטרמיט חי  במושבות גדולות, את ביתו הוא בונה בקינים באדמה (קן טרמיטים יכול להגיע עד לעומק של חמישה מטר) ועל עצים.
בארץ ידועים כ – 15 סוגי טרמיטים, רובם חיים באדמה, והם שגורמים למרב הנזקים.
הטרמיטים ניזונים מעץ ומוצריו. הם ניזונים מהתאית ומהליגנין שבעץ, אותם מעכל הטרמיט באמצעות מיקרו אורגניזמים הנמצאים במערכת העיכול שלו.

אל הארונות שלנו, העץ (מקור המזון) מגיעים הטרמיטים דרך תעלות ומנהרות שהם בונים מבוץ ומחלקי עץ טבולים ברוק דביק. כך הם מסתתרים מהאור אליו הם מאוד רגישים (הטרמיט הוא חיה חסרת פיגמנטים)
.
במושבת טרמיטים ניתן להבחין בארבעה מעמדות; מתבגרים, פועלים, חיילים ומתרבים (מלך ומלכה שהם טרמיטים בעלי כנפיים ובעלי כושר היתרבות). בסתיו ובאביב מגיחים מהקינים הפריטים המכונפים (המלך והמלכה) למסע כלולות על מנת להזדווג ולהקים מושבות חדשות. כל מושבה כזו שקמה (מושבה קטנה היא בת 60000 פריטים) מסוגלת לחסל בול עץ באורך חצי מטר ברוחב 15 ס"מ תוך פחות מחצי שנה.

זיהוי המפגע:

קל מאוד לגלות את מנהרות/תעלות הבוץ שבנו הטרמיטים ושמובילות לאורך הקירות או הפאנלים בבית עד; לארון, למשקוף הדלת, לקורת העץ או לכל אלמנט עץ אחר שקיים בבית, ומשמש כמזונו של הטרמיט. 
גם היכרות עם צורתו של החרק יכולה לעזור (יצורים דמויי תיקן, קטנים וחיוורים). נוכחות פריטים מכונפים או כנפיים שנשרו, במיוחד בתוך מבנה יכולים להעיד על מפגע טרמיטים במבנה.

גלאי טרמיטים אלקטרוני

הדגמה של גלאי הטרמיטים


פעולות מניעה

כמובן שכשמזהים מפגע טרמיטים חשוב מאוד להזמין הדברה ובאופן מיידי ככל האפשר. יחד עם זאת על מנת למנוע את התופעה יש מספר פעולות שניתן וכדאי לעשות.
יש למנוע הצטברות לחות ומים סמוך ליסודות הבניין. טרמיטים נמשכים למקומות לחים וסמוך ליסודות זה המקום האחרון בו הייתם רוצים שהם יתיישבו.
חשוב לרסס ולחטא כנגד טרמיטים את החול המשמש לריצוף בבית.
אין לקבור ולפזר עץ או פסולת עץ לסוגיה באתר בנייה. יש לוודא ניקוי האתר מפסולת עץ
יש למנוע מגע של אלמנטים מעץ (פרגולה, דק, קורות תמך) עם הקרקע. רצוי לדאודג למרווח של 40 סמ' לפחות בין האלמנט לבין הקרקע
חצץ לסוגיו דוחה את הטרמיטים. לכן רצוי לפזרו מסביב לבית בחגורה של 30 סמ' ובעומק של 20 סמ'
רצוי להשתמש במחסום ברזל או פלסטיק כהגנה עבור משקופים מעץ.
להדברת טרמיטים צרו קשר או התקשרו עכשיו 054-9955595