פרעושים וקרציות


פרעושים:

הפרעוש שטוח מהצדדים, חסר כנפיים אורכו עד 3 מילימטר, צבעו אדום שחור וגופו מהווה מעין חטיבה אחת. הפרעוש ניטפל בעיקר לחיות עם פרווה או צמר ולעיתים גם לאנשים.
הפרעוש (הזכר והנקבה) ניזון מדם. לפרעוש בודד דרושות כ 8 עקיצות (מנות דם) ליום. החים לימדו אותו לעבור מקום בין עקיצה לעקיצה על מנת להימנע ממכת הזנב או כף היד (התגובה האינסטינקטיבית) של הנעקץ. העקיצה של הפרעוש כואבת וגורמת לגירוד למשך כשבוע. הפרעוש אינו עף אולם יש לו יכולת קפיצה אדירה. הפרעוש אצל בני אדם עוקץ בעיקר באזור הרגלים.

זיהוי המפגע:

הזחלים ניזונים מאוכל אורגני ומהפרשות של הבוגרים. ההפרשות דומות לגבישים מבריקים אותם ניתן לזהות והם מעידים על קיום של פרעושים. גבישים אלו רצוי לחפש על שטיחים, על גבי הפרווה של חיית המחמד, או בסמוך למקום מרבצה. הפרעושים אוהבים להתפתח על קרקע עם מצע אורגני ורטיבות. לכן מקומות מרבץ של חיות מחמד עלולים להיות נגועים.
פעולות מניעה: ניקיון טוב של השטחים איבוק חיות המחמד בחומרים דוחי פרעושים יכולים לצמצם את התופעה. כמובן שכאשר מתגלה המפגע יש להדביר באופן מיידי
קרציות:

ניתן להבחין בין שני סוגים של קרציות. הקרציות הקשות (הכלבים) והקרציות הרכות (המערות).

קרציית הכלב קרציה קשה ראש וגוף חטיבה אחת ארבע זוגות רגליים גפי הפה בולטים מהצד. גבו של הזכר מכוסה בשריון ולנקבה שריון חלקי. צבעה של הקרצייה חום אדום, וגודלה עד סמ' אחד כאשר היא מלאה בדם. כידוע קרציה זו חיה בעיקר בקרבת כלבים. קרצה זו מעבירה את החיידק הגורם לקדחת הכתמים. מחלה המתבטאת בחום גבוה, חולשה, כתמים אופייניים על כפות הידיים והרגלים. במקרים קיצוניים עלולה מחלה זו להסתיים במוות. ולכן חשוב לדווח על הופעת או העלמות הכתמים

קרציית המערותהקרצייה הרכה גם היא בעלת ראש וגוף כחטיבה אחת, גם היא בעלת ארבע זוגות רגליים. הקרציה הרכה היא ללא שיריון, אורך קרצייה בוגרת כ 8-9 ממ' צבעה צהבהב חום וגפי הפה אינם נראים מהצד. קרציה זו ניתן למצוא בעיקר בקיני עופות, לולי תרנגולות שובח יונים ואו במערות טבעיות, חורבות ואתרים ארכיאולוגים. הפונדקאים של קרצייה זו הינם חיות שונות כמו שועלים כבשים ואף בני אדם. הקרצייה זו מעבירה טפיל בשם בורליה הגורם לקדחת המערות. הסימפטומים של המחלה גלים חוזרים של חום ותחושה כללית רעה. סימפטומים אופייניים נוספים למחלה הם כאבי פרקים, כאבי ראש וכאבי שרירים. בהיעדר טיפול עלולה המחלה לגרום לפגיעות נוירולוגיות, כמו שיתוק.  הטיפול בקדחת המערות פשוט יחסית והוא כולל מתן אנטיביוטיקה ובכל מקרה, כשיש חשד להידבקות במחלה יש למהר ולהגיע לטיפול.

זיהוי המפגע:

הקרצייה הקשה (כלב) נשארת זמן רב על גוף הקורבן כ 12 שעות עד סיום מציצת הדם. הקרצייה הרכה נותרת על הקורבן זמן קצר בלבד עד שעה. בעת גילוי הקרצייה על גוף הקורבן יש לשלוף אותה בצורה אנכית ולחטא את המקום.

מניעה

לבישת ביגוד ארוך כאשר מטיילים במקומות מועדים (מערות חורבות כו') ריסוס הנעלים בקוטל חרקים ואיבוק עיתי של חיות המחמד. כאשר נתקלים במספר פריטים רצוי לבצע הדברה
Comments