פרעושים שאלות נפוצות


איך אני ניפטרים  מבעיית פרעושים? -  הדברת פרעושים מחייבת חיסול  של כל גלגולי הפרעוש. הדברה של הפרעושים הבוגרים ובו בזמן טיפול בביצים ובזחלים. להדברת פרעושים בבית ובחצר צור קשר
054-9955595


כל מה שרצית לדעת על הפרעושים

מהו גודלו של פרעוש? הפרעוש הוא חרק קטן שגודלו 1-5 מילימטרים. עפ"י רוב לא ניתן לראות את הפרעושים הם קטנים ומעדיפים אזורים חשוכים. אם כבר ראיתם פרעוש דעו שקיימים באותו אזור עוד עשרות רבים. ביצי הפרעושים נופלות מבעל החיים או הבדים עליהם מקננים הפרעושים ומחכות בין הסדקים ברצפה או בין לוחות עד לבקיעתן.

מהו פרעוש האדם? Pulex irritans סוג זה של פרעוש נקרא גם פרעוש חזירים. הוא אינו מאוד נפוץ ורוב בעיות הפרעושים שיש לנו נובעים מפרעושי החתול.

מהו פרעוש החתול? Ctenocephalides felis הפרעושים המוכרים לנו והנפוצים ביותר נקראים פרעושי החתול.

איזה סוג פרעושים עוקץ בני אדם? – שני הסוגים אוהבים למצוץ גם את דמנו שלנו. הפרעוש העוקץ שאנו נתקלים בו עפ"י רוב הוא פרעוש החתול Ctenocephalides felis.

האם פרעוש חתולים תוקף גם  כלבים וחיות אחרות? הפרעוש הוא הטפיל העיקרי התוקף כלבים וחתולים ושאר חיות מחמד עם פרווה. למרות שמו הוא אוהב להשתכן ולקנן בכל בעל פרווה כגון ארנבות, פרות, כבשים, חיות בר ועוד.

האם פרעושים יכולים למצוץ מספיק דם כדי להרוג בע"ח? – כן. התנחלות פרעושים יכולה להרוג, בעיקר בע"ח צעירים גור כלבים, גור חתולים

האם פרעושים עפים? – לא לפרעושים אין כנפיים אבל כאמור יכולת הקפיצה שלהם מדהימה. הרגליים האחוריות הארוכות והחזקות שלהם מאפשרות להם להתרומם באוויר לגובה של עד 10 סמ'  מעל לפי 50 מהגובה של עצמם. אלוף קפיצה רציני לכל הדעות.

האם פרעוש בוגר קופץ מהחיה עליה הוא מקנן? – לא. כאשר פרעוש בוגר מוצא לו חיית מחמד המזינה אותו הוא יישאר עליה לעולם. עליה הוא; יזדווג, יקנן, יטיל ביצים. הביצים כאמור ינשרו ויבקעו על השטיח או הדשא והזחלים יהפכו לפרעושים שבששון ימשיכו את השושלת.

האם פרעושי החתולים מפתחים התנגדות לתכשירי הדברה? כן פרעושי החתולים הם סוג הפרעושים העמיד ביותר לתכשירי הדברה. יחד עם זאת התכשירים בהם משתמשים המדבירים המורשים מחלישים את העמידות ומחסלים את התופעה באופן מקומי.

כמה זמן עד שפרעוש צעיר תוקף חיות מחמד? – במזג אוויר חם ולח יכולים חלק מהפרעושים לחיות עד חודשיים ללא מארח. יחד עם זאת במזג אוויר קריר ויבש הפרעוש ימות אם הוא לא ימצא תוך מספר בודד של שעות גוף מארח ומקור הזנה. ברגע שהפרעוש מתביית על החיה הוא מתחיל להזין את עצמו בדם. רוב הפרעושים מסיימים להזין עצמם בתוך ה 5 דקות הראשונות על גוף המארח (חיית המחמד) שאר הסוגים יסיימו את הסעודה תוך שעה מרגע הנחיתה על גוף המארח.

תוך כמה זמן מטילה הנקבה ביצים? – תוך יום או יומיים מרגע שהתיישב הפרעוש על גוף המארח מטילה נקבת הפרעוש ביצים. מרגע זה מטילה הנקבה כ – 50 ביצים מידי יום. (משקל הביצים שווה למשקל גופם). הביצים בוקעות לאחר יומיים עד שישה ימים תלוי במזג האוויר. (ככל שחם יותר ולח יותר כך הבקיעה תהיה מהירה יותר).

כמה זמן פרעוש חי? מעגל החיים של הפרעוש מביצה ועד מוות יכול להסתיים תוך כ 3 שבועות. ויכול גם לקחת מספר חודשים. מצד שני אוכלוסיית פרעושים יכולה תוך חודשיים להגיע למיליון פריטים. הנקבה מטילה כ 1000 ביצים במחזור חיים שלם. ביצים אלו הופכים לפריטים שמטילים כל אחד עוד 1000 ביצים וכך תוך 6 שבועות יכולה פרעושית אחת להפוך למיליון פרעושיות עוקצות.

איך אני יודע כי לחיית המחמד שלי יש פרעושים? – במידה ואתה מבחין שהחיה מתגלגלת על הדשא, מתגרדת עת עמודים או קירות ניתן לחשוד כי היא נגועה בפרעושים. חפש את צואת הפרעוש (חומר שחור בגודל ובצורה של פסיק) בבסיס הזנב. ניתן לנגב את חיית המחמד באמצעות בד לבן ולזהות את כתמי הצואה של הפרעוש

זיהיתי על עצמי או ילדי עקיצות יתושים, מה לעשות? המטרה הינה למנוע זיהום של העקיצות לכן:

  • נסו לא להתגרד. גירוד מגביר את הרגישות ואת התחושה שמגרד וגם תעבירו את הנגע. השתמשו באמצעי הרגעה (קרח עוזר לצמצם את זרימת הדם וכך את תחושת הגירוד, אלוורה ועוד)
  • שאל את הרופא או בבית המרקחת לגבי חיטוי מתאים וטיפול (היסטמין)
  • רחץ את העקיצות באמצעות חומר חיטוי
  • במקרה שהעקיצות מזדהמות גש לרופא
להדברת פרעושים בבית ובחצר צור קשר
054-9955595
Comments