נמלת האש הקטנה

נמלת האש הקטנה יש שני סוגים של נמלים המכונים נמלת אש, והם אינם קרובים זה לזה. הסוג המצוי יותר, אליו משתייכת  נמלת האש האדומה שנתגלתה ומתיישבת לנו כאן בארץ, הוא הבעייתי יותר (נחשבת לאחד ממאה היצורים המסוכנים ביותר). נמלת האש הקטנה היא נמלה טורפת שצבעה כתום אדום.  קטנה מאוד מגיעה לגודל של עד 2 מ"מ. ונמצאת בשדות ובחצרות בתים במקומות לחים. נמלה זו  מועברת מאזור לאזור עפ"י רוב בטעות ע"י סחורות נגועות. לארץ היא הגיעה עפ"י החשד מאזור התפוצה שלהן דרך מטען רהיטים נגוע מדרום אמריקה. נמלים אלו הם בעלי כושר השרדות גבוה והן מתמקמות ומתרבות בקלות בכל מקום אליו הן מגיעות.
סכנה לבני אדם - עקיצתן של נמלי האש הקטנות גורמות לכאב חזק כמו במקרה של  כווייהשיכול להמשך מספר שעות, ואדמומיות בעור.  בעקיצת נמלת האש אין סכנה לבני אדם (למעט במצבים כאשר הנפגע הוא אלרגי). ועקיצתה של נמלת האש הקטנה  יכולה להביא לפגיעות קשות בבעלי חים. בעל החים שאין לו את הכלים להתמודד ניצב חסר אונים מול התנפלות של אלפי נמלים. פגיעת הנמלים בבעלי חיים יכולה להגמר בפגיעות קשות, בעיוורון ואף במוות. נמלי האש הן משתפות פעולות כדי להילחם נגד נמלים מקומיות וחרקים אחרים וכך משתלטות בקלות על שטחים נרחבים ודוחקות ואף משמידות את המינים המקומים מה שגורם לפגיעה חמורה באיזון הטבעי. לדוגמא פגיעה במינים המקומיים מסייעת לגידול כנימות ובכך מזיקות לחקלאות.
טיפול במיקרה של עקיצה - הטיפול שניתן כתגובה לעקיצה הוא מקומי. חיטוי של המקום הפגוע וחבישה ביחד עם משהו נגד הכאב. במיקרה של אלרגיה קיים טיפול תרופתי שאמור לפתור את הבעיה.
הבעיה עם נמלת האש היא ביכולת ההשרדות וההשטלטות שלה על שאר מיני הנמלים.   "זו נמלה שחיה במושבות, שיכולות להיות מתחת לעצים או לאבנים או בסדקים וחריצים בקירות של מבנה. מדובר בנמלה קטנטנה, שבקושי ניתן לראותה, והיא יכולה להיכנס לכל מקום - למטבח, לחדר השינה וגם לאמבטיה", מסבירה ד"ר לאור אורשן, מנהלת המעבדה לאנטומולוגיה במשרד הבריאות, "משום שהיא מאוד אוהבת מים ולחות".
פעולות למניעה - כאמור נמלת האש מתמקמת במקומות לחים ועם מקורות מזון.
לכן יש לאטום דרכי גישה הביתה (סדקים למיניהם), ליבש באדיקות מקורות של מים עומדים. וטפל בנזילות של מים בחצר וכמובן לשמור על ניקיון החצר.
הדברה - כמו בחרקים חברתיים רבים הדרך היחידה לטפל בנמלת האש היא ע"י הריגת המלכה. בשלב הראשון יש לוודא כי האזור נגוע בנמלת אש. עקב גודלן קשה מאוד לזהות נמלה בודדת לכן משתמש המדביר בפתיונות סוכר על מנת למשוך את הנמלים. לאחר זיהוי המפגע מפזר המדביר  פתיון מיוחד (ישנם סוגים רבים של פתיונות) אותו אוספת הפועלת החרוצה ולוקחת לקן. רק לאחר שהמלכה אוכלת את הפיתיון הקן מושמד.
למידע נוסף
ליצירת קשר
אם אהבת את התוכן אשמח אם תשתף אותו עם חבריך
Bookmark and Share
Comments