מיהו יתוש הנמר האסייתי

https://www.flickr.com/photos/nightamazon/

יתוש הנמר האסייתי (יתוש הטיגריס האסייני) מגיע גם לנגב

יתוש  הנמר האסייתי או בשמו המדויק יותר הטיגריס האסייני (The Asian Tigris mosquito) הוא יתוש קטן מעותר בפסים שחורים  לבנים. היתוש הגיע אלינו מהמזרח הרחוק כבר בשנת  2002, והצטרף אל חברו הישראלי הוותיק ממשפחת ה"כולכיתיים" שעוקץ את תושבי ישראל כבר מראשית ההתיישבות.
בשנותיו הראשונות התנחל העוקץ האסייני לאורך החוף ובאזורים רוויי מים וחום בצפון (גליל תחתון).  העובדה שמדובר ביתוש טרופי שחייב תנאים של לחות  וחום, הביאה את המומחים למסקנה שסביר שהוא לא יתפשט דרומה. "
היתוש לא צפוי להתפשט לאזורים מדבריים" (האנטומולוג ד"ר גיל סתיו בכתבה במאקו מיוני 2013 ).
אבל הסתגלות של בע"ח לסביבה חדשה, אינה שאלה של יכולת אלא שאלה של זמן (
צ'רלס דרווין 1840). ואמנם בשנת 2014 מגיע הטיגריס האסייני האימתני גם אלינו. מגיע ועוד איך מגיע, ולמרות היובש, הוא ומתחיל לעקוץ גם במרחבי הנגב.


יתוש הנמר האסייתי - שאלות ותשובות


מה ההבדל בין יתוש הנמר האסייתי (יתוש הטיגריס האסייני) ליתוש הרגיל?

ניתן להצביע על שלושה הבדלים מהותיים הנוגעים לנו כנעקצים פוטנציאלים:

1.      היתוש הרגיל המוכר לנו מזמזם ועוקץ בלילה. חברו הטרופי מהמזרח הרחוק יתוש הטיגריס האסייני פועל ועוקץ ביום

2.      עקיצתו של יתוש הבית אינה מורגשת (אנחנו מרגישים רק את התגובה האלרגית של הגירוד) עקיצת נמר אסייתי מורגשת כדקירה, לעיתים אפילו דקירה כואבת. גם עקיצת הנמר האסייתי גורמת  לנפיחות (בדר"כ יותר גדולה מעקיצת היתוש הרגיל) ובחלק מהמקרים מפתחים הנעקצים תגובה של חום.

3.      הבדל נוסף טמון בהיעדר היכולת לטפל כנגד היתוש. מכיוון שמדובר ביתוש חדש יחסית הרשויות והמוסדות חסרות אונים גם לגבי הטיפול ביתוש וגם בנוגע לחיסון האוכלוסייה כנגד עקיצותיו. הדברת היתושים הרגילים נעשית באמצעות טיפול במקווי המים הגדולים (להזכירכם את ייבוש הביצות של פעם) כיום הדברת נחלים ומקורות מים עומדים.
הטיגריס האסייני מסוגל להתפתח במהירות מדהימה גם במקורות מים קטנים בבתים ובחצרות. צלוחית של מים בעציץ, כוס מים המונחת בחצר, שלולית מתחת ברז מטפטף  בגינה ועוד.
תוך ימים בודדים מתפתח היתוש האסייתי בבתים ובחצרות פרטיים ומתחיל לעקוץ .

מהן הסכנות שנושא עימו היתוש האסייתי?

1.        כאמור  לעקיצת היתוש אין עדין חיסון ואנשים אשר אלרגיים לעקיצתו (בעקר ילדים) עלולים לסבול מתופעות של חום ונפיחות חזקה.

2.        בנוסף יתוש הטיגריס האסייני הוא נשא פעיל של כ 20 סוגי מחלות בניהן מחלות טרופיות כמו  הדנגה והצ'יקונגוניה. שמאופיינות בחום גבוה, פריחה דלקות פרקים ועוד. בארץ עדין אין הפצה מקומית של המחלות, אך החשש הוא מעקיצה של אדם נגוע (אדם שהגיע עם הנגיף מחו"ל) ע"י היתוש וכך העברת הנגיף לעוד ועוד אנשים. כאמור העברת המחלות בצורה מקומית אינה שאלה של יכולת אלא שאלה של זמן.

מה אפשר לעשות?

למחלות עליהן דיברנו אין עדין חיסון ולכן הדרך הטובה ביותר להתגונן הנה להדביר היתוש ולהימנע מעקיצותיו. הרשויות המועצות והעיריות לא מסוגלות לתת מענה הולם כנגד יתושי הטיגריס המפוספסים, והדרך היחידה להתגונן כנגדם הינה להדביר אותם בעצמיכם, ואו באופן פרטי ע"י הזמנת מדביר .

לביטוח  כנגד עקיצות של יתוש הנמר האסייתי התקשרו 054-9955595

Comments